Підвищений тиск – основні причини та як лікувати

Кров’яний тиск – сила, з якою циркулююча кров впливає на судини. Простими словами кров’яний тиск, є силою, з якою кров тисне на судини. Ми говоримо про артеріальний тиск, тобто з якою силою кров давить на артерії.

При вимірі тиску отримуємо 2 цифри: верхня – це систолічний тиск, то тиск циркулюючої крові на судини, що виникає при скороченні серця, нижній – діастолічний, то тиск циркулюючої крові на судини, що виникає при “розслабленні” серця.

Фактично, артеріальний тиск – це показник, як працюють наші серця та судини.
Якщо показники тиску занадто високі говорять про гіпертонію, артеріальну гіпертензію, артеріальну гіпертонію – це те саме.

Які показники тиску гаразд, а які вважають підвищеними?
Нормальні цифри артеріального тиску, в середньому прийнято вважати 120/80 мм рт.ст. Якщо спостерігається стійке підвищення тиску, більш ніж 140/90 мм рт ст. у різний час доби, за кількох вимірах, можна думати про гіпертонію.

Давайте розберемо, які причини, а правильніше, які фактори ризику, які можуть призвести до стійкого підвищення артеріального тиску?

  • Вік, з віком ризик виникнення гіпертонії підвищується, про це необхідно пам’ятати і стежити за станом здоров’я. Тобто після 40 років бажано вимірювати артеріальний тиск кілька разів на рік, а ось після 50 років контролювати тиск необхідно регулярно;
  • Спадковість, наявність артеріальної гіпертензії у близьких родичів, підвищує ризик артеріальної гіпертензії у Вас;
  • ожиріння, надмірна вага;
  • малорухливий спосіб життя;
  • шкідливі звички – куріння, зловживання алкоголем;
  • прийом деяких лікарських препаратів, які можуть впливати на артеріальний тиск, уважно вивчайте інструкцію перед застосуванням лікарських засобів, а також обов’язково консультуйтеся з Вашим сімейним лікарем, за необхідності лікар може замінити препарати;
  • Стрес, підвищена стомлюваність, порушення сну, відсутність відпочинку;
  • Стать, відомий факт, що у чоловіків з віком ризик артеріальної гіпертензії вищий, ніж у жінок того ж віку;
  • певні хронічні захворювання, є низка захворювань, у яких підвищується артеріальний тиск, наприклад пухлини, травми, інсульти. У такій ситуації насамперед слід лікувати основне захворювання;
  • неправильне та не збалансоване харчування. Зверніть увагу, йдеться і про надмірне споживання солі, і вживання продуктів з високим вмістом трансжирів, холестерину, насичених жирів, та недостатнє споживання овочів, фруктів;
  • Зміни в аналізах. Якщо ви вирішили обстежитися самостійно або Вас направив лікар на обстеження, і в отриманих результатах зміни кількості холестерину, жирів (тригліцеридів, ліпопротеїнів низької/високої щільності), порушення толерантності до глюкози, це привід проконсультуватися з лікарем та вжити заходів.

Як наш організм сигналізує нам, що тиск підвищений?
Часто ніяких симптомів не виникає, і ми почуваємося цілком нормально, навіть за високих цифр артеріального тиску і лише при випадковому вимірі виявляється, що тиск підвищений.

Але також можуть бути неспецифічні симптоми, такі як запаморочення, порушення зору, «мушки» перед очима, головний біль, шум у вухах, нудота, почуття прискореного серцебиття, болі в ділянці серця, слабкість, сонливість, втома, які легко можна «списати » на втому, перевтому чи реакцію організму на погодні умови.
Якщо у Вас є фактори ризику (паління, зловживання алкоголем, проблеми із зайвою вагою, постійні стреси та перевтома тощо), або вік досяг 40+ слід вимірювати артеріальний тиск регулярно.

Чи потрібно звертати увагу, якщо підвищується тиск у Вас, Ваших близьких?
На перший погляд може здатися, що підвищення тиску не таке вже й страшне: або минеться, або нормалізується саме по собі. Але не слід забувати про те, що можна пропустити початок артеріальної гіпертензії, або дочекатися небезпечних наслідків, таких як: гіпертонічний криз, інсульт, порушення мозкового кровообігу, інфаркт міокарда, порушення роботи нирок, ниркова недостатність, порушення зору, а в ряді випадків призводить до сліпоті та інше.

Обов’язково, вимірюйте пульс та артеріальний тиск вранці та ввечері вдома, 2 рази на день, ведіть запис показників та з результатами зверніться до Вашого лікаря. Лікар складе детальний план Вашого обстеження та лікування.

Все починається з виключення факторів ризику, поговоримо сьогодні про харчування.
Необхідно переглянути свій раціон, замислитись, що ми їмо, що корисно, а що бажано виключити чи зменшити. Лікар може запропонувати Вам спеціальні дієти при гіпертонічній хворобі, їх є безліч, тому вибір за Вами.

Багато досліджень показали, що збільшення прийому з їжею таких мікроелементів, як калій та магній, позитивно впливає на стан серцево-судинної системи, зокрема сприяє зниженню артеріального тиску у пацієнтів з артеріальною гіпертензією, зменшують ризик розвитку ускладнень у роботі серця та судин.
Калій і магній – життєво важливі мінерали, які:

  • покращують скорочувальну функцію серця,
  • уповільнюють розростання атеросклеротичних бляшок у судинах,
  • підтримують еластичність стінок судин,
  • Забезпечують проведення серцевого імпульсу,
  • зменшують в’язкість крові,
  • регулюють та покращують обмінні процеси в серцевому м’язі.

Багаті на калій – крупи, боби, морква, авокадо, шпинат, огірок, картопля в мундирі, петрушка, паростки пшениці, гарбуз, редька, капуста, перець, печериці, чорна смородина, яблука та інше.
А ось магнію багато в гречці, м’ясі, полуниці, малині, пшоні, бананах, моркві, ожині, кунжуті, горіхах та інших продуктах.
Дуже бажано збагатити раціон харчування продуктами багатими на калій і магній.
Але, не завжди з їжею можна отримати достатню кількість цих мікроелементів, може допомогти препарат Панангін, містить калій та магній в активній формі, чудово засвоюються організмом.
Проконсультуйтеся з лікарем перед прийомом препарату.