Норми артеріального тиску за віком

Артеріальний тиск показує, з якою силою кров тисне на стінки судин. Відхилення від норми може призвести до проблем, тому тиск важливо контролювати. Норми АТ можуть відрізнятися залежно від віку, і це варто враховувати.

Норми тиску за віком

Сила тиску крові на стінки судин відображається двома цифрами. Перша цифра – це систолічний тиск, тобто сила, з якою серце виштовхує кров, під час скорочення. Друга цифра – це діастолічний тиск, тобто тиск у той момент, коли серце розслаблене. Нормальне АТ для більшості дорослих людей визначається як 120/80. Однак ці норми відрізняються залежно від віку.

АТ у дітей

Для дітей характерні більш низькі цифри як систолічного, так і діастолічного тиску.
У дітей до 1 місяця норма тиску може коливатися від 60/20 до 90/60 мм рт.ст. У дітей до 1 року кров’яний тиск може коливатися від 87/53 до 105/66 мм рт. ст. Від 1 до 4 років АТ може коливатися від 95/53 до 105/66 мм рт. ст.

З віком АТ підвищується, оскільки судини грубішаються і стають більш жорсткими. Крім того, в них може накопичуватися жир, тому тиск на стінки збільшується.

АТ у дорослих людей

Норми артеріального тиску у дорослих чоловіків і жінок також можуть відрізнятися. Це залежить і від віку, і від стану здоров’я. Зокрема зайва вага може спричинити високий тиск. Кожен зайвий кілограм додає 1-2 мм рт. ст., а також гіпертензія може бути в сімейному анамнезі.

Для жінок від 18 до 39 років нормальним вважається тиск 110/68 мм рт. ст. Для чоловіків цього віку – 119/70 мм рт. ст.

У віці 40-59 років нормальний тиск для жінок – 122/74 мм рт.ст, а для чоловіків – 124/77 мм рт.ст.

Після 60 років норми АТ підвищуються і досягають 139/68 мм рт. ст. для жінок і 133/69 для чоловіків. Однак після 60-65 років важливо враховувати індивідуальні особливості стану здоров’я, оскільки це прямо впливає на норму тиску.

Контроль артеріального тиску

Як високий, так і низький тиск може бути небезпечним для здоров’я. Тому важливо контролювати показники, особливо у віці 60+, а також за наявності захворювань серцево-судинної системи, цукрового діабету, ожиріння та інших факторів ризику.

Для гіпертензії характерно постійне підвищення тиску до 140/90 мм рт.ст. та вище. В такому випадку важливо проконсультуватися з лікарем, який підбере відповідний препарат для контролю АТ.

Гіпотензія характеризується показниками тиску нижче за 100/60 мм рт.ст. Це може бути як самостійне захворювання, так і симптом інших порушень. В будь-якому разі регулярне зниження тиску до 100 і менше потребує консультації лікаря. Тільки медичний працівник може визначити рівень небезпеки, виписати Панангін для підтримки серця та підібрати відповідне лікування.

 

Корисні поради