Порушення серцевого ритму: як вчасно розпізнати недугу?

Серце – це порожнистий м’язовий орган, який забезпечує постійний кровотік судинами за рахунок повторних ритмічних скорочень. Він складається з чотирьох камер: верхніх передсердь, нижніх шлуночків. Електричний сигнал, який відповідає за скорочення серцевого м’яза (міокарда), генерується в синусовому вузлі.

При нормальній роботі серця спочатку скорочуються передсердя, перекачуючи кров у нижні відділи. Після цього скорочуються шлуночки, і кров рухається у легені та інші частини тіла. Такий ритм є здоровим та правильним, називається синусовим.

Якщо синхронність скорочення відділів серця відрізняється від норми, слід говорити про порушення ритму. Це може бути як тимчасовим явищем, і симптомом серйозного захворювання.

Збій ритму серця: тривожні симптоми

Усереднене значення нормальних серцевих скорочень – 60-80 за хвилину. За все життя людське серце стискується близько 2,5 млрд. разів. Під час фізичних навантажень чи стресових ситуацій биття серця пришвидшується. У період сну та у стані спокою — сповільнюється.

Оскільки порушення серцевого ритму (аритмія) – це парасольковий термін для цілої групи захворювань, то і симптоми нездужання різняться. Поговоримо про все по порядку.

Наприклад, екстрасистолія – це передчасне скорочення серця чи окремих його камер. Захворювання відчувається як поштовхи та завмирання серця в грудях, у людини з’являється необґрунтоване почуття страху чи нестачі повітря.

Миготливою аритмією називається нерегулярне та хаотичне серцебиття. Характерні ознаки захворювання:

  ‘● неритмічне серцебиття;

● дискомфортні відчуття у грудній клітці;

раптова пульсація в голові;

● поколювання в кінчиках пальців;

● задишка;

● різке запаморочення.

Тахікардія – це патологічне почастішання (понад 90 ударів/хв) серцебиття. Нерідко явна симптоматика відсутня, тому захворювання розпізнати непросто. Записатися на прийом до кардіолога варто з появою наступних симптомів:

відчуття тяжкості в ділянці серця;

● пітливість кінцівок;

● безпричинне занепокоєння;

● запаморочення;

● проблеми зі сном та концентрацією;

● задишка навіть у стані спокою.

Якщо протягом хвилини серце б’ється менше 60 разів, цей стан називається брадикардією. Уповільнення серцевого ритму є ще однією небезпечною патологією. Розпізнати недугу можна за такими ознаками:

● запаморочення та непритомність;

● стомлюваність та постійне почуття слабкості;

● блідість шкірних покривів;

● сонливість;

● хворобливі відчуття у грудній клітці.

Як бачите, загальними симптомами для всіх типів аритмії (порушень серцевого ритму) є задишка, запаморочення та неприємні відчуття у серці. З появою навіть одного з них слід негайно звернутися до фахівця та розпочати лікування порушень.

Аритмія серця: причини виникнення захворювань

Єдиної причини збою роботи серця немає. Найчастіше захворювання виникає при змінах функціонування нервової чи ендокринної системи. Аритмія серця також проявляється на тлі супутніх хвороб, таких як:

● ішемічна хвороба серця;

● захворювання щитовидної залози;

● вроджені або набуті вади клапанів серця;

● кардіосклероз;

● артеріальна гіпертензія;

● міокардит;

● серцева недостатність;

● порушення водно-електролітного балансу організму.

Травма серця може стати причиною порушення ритмічності і частоти скорочень, як і тривалий стрес, нездоровий спосіб життя. Вікове виснаження серцевого м’яза теж може вплинути на темп скорочень.

Щоб не спровокувати захворювання, слід бути обережним із застосуванням деяких лікарських препаратів. Такі речовини, як ефедрин, впливають на центральну нервову систему, що, своєю чергою, відбивається на роботі серця.

Діагностика перебоїв серцевого ритму

Щоб точно виявити причину порушення серцебиття, необхідно провести повне обстеження пацієнта. Ефективні методи діагностики:

● електрокардіограма (ЕКГ);

● холтерівське моніторування (ЕКГ тривалістю 24 години);

● ехокардіографія (ультразвукове обстеження серця);

● біохімічний аналіз крові;

● аналіз крові на згортання.

Лікар уважно вивчає отримані результати (дані аналізів, малюнок кардіограми). За потреби лікар застосовує і більш специфічні типи досліджень, у тому числі інвазивну діагностику, яка виконується під наркозом.

Лікування збоїв ритму серця

План лікування порушення серцевого ритму у кожному даному випадку складається індивідуально. Згідно зі статистикою, у більшості випадків пацієнти отримують комплексну медикаментозну терапію. Хороші результати показує пероральний та ін’єкційний прийом бета-блокаторів, діуретиків, блокаторів кальцієвих та калієвих каналів.

Для відновлення водно-електролітного балансу можуть призначатися “кардіометаболічні” препарати, такі як “Панангін Форте”. У його складі є калій та магній у вигляді аспарагінатів, які впливають на скорочувальну здатність серця та сприяють захисту міокарда. Завдяки своєчасному отриманню необхідної кількості цих мікроелементів додатково знижується ризик розвитку аритмій, а серцевий ритм стає правильним. Панангін форте застосовують по одній таблетці тричі на день після їди. Тривалість курсу лікування визначається індивідуально і зазвичай становить три-чотири тижні, що зумовлене поступовим насиченням тканин мінералами.

Профілактика аритмії серця

Важливими особливостями профілактики порушень серцевого ритму є усунення факторів, які негативно впливають на здоров’я людини. Стабільній роботі серця сприяють:

● Правильний раціон харчування. Медики рекомендують обмежити споживання гострої, жирної та надмірно солоної їжі. Бажано зменшити споживання міцного чорного чаю та кави.

● Відмова від шкідливих звичок. Куріння, вживання алкоголю та психоактивних препаратів негативно позначаються на всьому організмі, у тому числі на серцево-судинній системі. Відмовитися від них потрібно якомога раніше.

● Підтримка оптимальної ваги. Ожиріння – одна з найпоширеніших причин збою серцевого ритму. Регулярні фізичні навантаження (будь-якого типу) і збалансована дієта дозволять контролювати вагу.

Важливо дотримуватися режиму сну, приділяти увагу розумовому та фізичному розвитку. Необхідно намагатися навіть у стресових ситуаціях зберігати спокій та душевну рівновагу.

Корисні поради

  • Підвищений тиск – основні причини та як лікувати
    Читати далі
  • Порушення серцевого ритму: як вчасно розпізнати недугу?
    Читати далі
  • Нормальний артеріальний тиск від народження до старості
    Читати далі