Екстрасистолія – як допомогти і не прогаяти час
25 Листопада 2021
Екстрасистолія – це порушення ритму серця, що виникає при порушенні проходження нервового імпульсу та проявляється передчасними, раптовими скороченнями серця.
Коли збивається серцевий ритм і виникають позапланові, позачергові скорочення серцевого м’яза або окремих ділянок серця, через вплив патологічного імпульсу, можна думати про екстрасистолію.
Враховуючи в якому саме відділі серця виникає це раптове скорочення, виділяють види екстрасистолії:
- Передсердні.
- Шлуночково-передсердні.
- Шлуночкова.
Це можна зрозуміти, якщо подивитися на картинку серця, його відділи, і вже залежно від того, звідки виходить позачерговий (патологічний) імпульс говорять про різні види екстрасистолії. А як має бути, запитайте ви, у здорової людини для того, щоб серце ритмічно скорочувалося, існує ціла система – система серця, що проводить. Є водій ритму, тобто місце, де виникає імпульс, ось у нормі – це синусовий вузол, у якому імпульс виникає і передається до передсердь, викликаючи скорочення передсердь. Далі імпульс досягає вузла між передсердями та шлуночками і спускається вниз по серцю, викликаючи скорочення шлуночків. Серце працює ритмічно. При збоях у роботі провідної системи серця виникають екстрасистоли.
Чому виникає екстрасистолія? Які причини?
Екстрасистоли (позачергові скорочення серцевого м’яза) можуть виникати з багатьох причин.
Починаючи від стресових ситуацій, депресії, куріння, перевтоми, емоційних перенапруг, зловживання алкоголем, кофеїн містять напої до серйозних змін із серцевим м’язом (тобто з’являються ділянки, в яких неможлива нормальна робота серцевого м’яза – при інфаркті міокарда, запальних гіпертензії, ревматичних пороках серця та ін.).
Також екстрасистоли можуть виникати при захворюваннях різних органів і систем, наприклад, надмірна фізична активність, сильні інтоксикації, остеохондроз хребта, вади серця, інфекційні захворювання, ендокринні хвороби, захворювання нервової системи, при прийомі деяких препаратів (як варіант передозування серцевих глікозидів). лихоманка, анемія, новоутворення та ін.
Важливо розрізняти якийсь характер екстрасистолія, функціонального чи органічного. Простими словами, екстрасистоли спровоковані стресом, курінням, нервовим навантаженням тощо. або є серйозна причина, захворювання серця, наприклад.
У кого найчастіше може спостерігатися екстрасистолія?
При гострому інфаркті міокарда, артеріальній гіпертензії, деяких вадах серця, при хронічній серцевій недостатності, міокардитах, а саме у пацієнтів із серйозними змінами серцевого м’яза. Описано випадки появи екстрасистол у людей старше 50 років при фізичних навантаженнях, а стан спокою екстрасистоли не виявляються.
Як виявляється?
Іноді екстрасистоли виникають непомітно для хворого.
Можна відчути «поштовх із почуттям провалу», незвичайні, сильні удари серця, відчуття «ніби серце зупинилося», «відчуття, що серце б’ється дуже повільно або навпаки дуже швидко, іноді може бути блідість шкіри, пітливість, тривога, страх, «нестача повітря», задишка, слабкість, «небажання працювати», почуття жару.
Діагностують екстрасистолію іноді випадково, наприклад, при профілактичному медичному обстеженні (ЕКГ)
Чому екстрасистолія – це важливо і навіть небезпечно для життя?
У деяких випадках може виникнути раптова серцева смерть, раптова зупинка серця, серйозні порушення ритму серця, інфаркт, інсульт.
Перш ніж лікувати необхідно обстеження. Які обстеження призначить лікар, щоб визначитися з діагнозом?
- Електрокардіограма (ЕКГ).
- Добовий холтерівський моніторинг ритму серця.
- УЗД серця – ехокардіограма
Що стосується лікування, в першу чергу необхідно усунути фактори, що провокують, а також лікувати основне захворювання. Самолікуванням займатися не варто, адже це захворювання може бути навіть небезпечним для життя, необхідно звернутися до лікаря, пройти обстеження, визначитися з причиною виникнення екстрасистолії, обговорити план лікування.
Важливо зауважити, що якщо у пацієнта були поодинокі екстрасистоли, то такі пацієнти лікування не потребують, АЛЕ необхідно консультуватися з Вашим лікарем, щоб точно розуміти, що необхідно робити, тобто лікувати або спостерігати.
Починаємо із цілком звичайних дій:
- Покращуємо режим праці, наскільки можна знизити чи прибрати стресову, занадто емоційну роботу, намагатися уникати емоційних переживань.
- Потрібен відпочинок та повноцінний, 7-8 годинний сон,
- Правильне та збалансоване харчування, не переїдати.
- Відмова від шкідливих звичок: куріння, зловживання кофеїн напоями, що містять, алкоголем.
- Прогулянки на свіжому повітрі щодня,
- Регулярні заняття спортом чи будь-яка фізична активність щодня, відмова від надмірної фізичної активності.
Здоровий спосіб життя. - За рекомендацією лікаря, можуть бути призначені заспокійливі (седативні) препарати, антидепресанти.
- Також важливо подбати про серце (серцевий м’яз). Як відомо для правильної роботи серця потрібні і важливі такі мікроелементи, як калій та магній, регулюють та покращують обмінні процеси у серцевому м’язі, запобігають порушенню ритму.
Препарат Панангін форте може бути чудовим помічником для правильної роботи серця. Калій та магній, що входять до складу, забезпечують проведення серцевого імпульсу, покращує скорочувальну здатність серцевого м’яза.
Перед застосуванням порадьтеся з лікарем.
Далі лікар визначає необхідність призначення медикаментозних препаратів (антиаритмічної терапії), лікування у вузьких спеціалістів або часом навіть хірургічного лікування