Артеріальна гіпертонія

Артеріальна гіпертонія – це хвороба, при якій спостерігається стійке, тривале підвищення показників артеріального тиску.

Лікування артеріальної гіпертонії, своєчасне виявлення та профілактика – завдання багатьох країн. Всесвітня організація охорони здоров’я надала такі дані – на кінець 2020 року, артеріальна гіпертензія у 1,13 мільярда людей у ​​світі, два п’ятих людей не знають про підвищений тиск і лише кожен десятий пацієнт отримує необхідне лікування. Не можна не сказати, що хвороби серцево-судинної системи посідають 1 місце серед усіх причин смерті дорослих.

Чому підвищується кров’яний тиск?
Підвищення тиску може не мати причин і розвивається протягом декількох років, тоді має місце говорити про первинну артеріальну гіпертензію, також тиск може підвищуватися на тлі захворювань, стресів, прийому препаратів і т.п. – Вторинна артеріальна гіпертензія.

Які фактори ризику можуть призводити до підвищення артеріального тиску?

  • проблема із зайвою вагою,
  • Прийом препаратів,
  • часті стресові ситуації,
  • алкоголізм,
  • стать (у чоловіків ризик вищий),
  • хронічне захворювання,
  • підвищене споживання солі, продуктів з високим вмістом трансжирів, та недостатнє споживання овочів, фруктів,
  • Вік,
  • Спадковість.

Часто люди можуть не знати про підвищений тиск, адже симптоми неспецифічні. У нас немає звички періодично вимірювати артеріальний тиск у домашніх умовах. Так, головний біль, погане самопочуття, перепочинок списуємо на втому, зміну погоди, стреси на роботі, а це можуть бути початкові прояви артеріальної гіпертензії, особливо якщо є «чинники ризику».

Підвищення показників кров’яного тиску може мати безсимптомний перебіг або виявлятися головним болем, поганим самопочуттям, порушенням зору, дзвоном або шумом у вухах, кровотечею з носа, порушенням серцевого ритму тощо, запамороченням.

Давайте поговоримо, чому це важливо і навіть небезпечно!
Якщо не контролювати підвищення артеріального тиску:

  • виникає ризик порушення ритму серця, інфаркту міокарда, і навіть серцевої недостатності,
  • впливає на мозковий кровообіг, ризик виникнення порушення мозкового кровообігу (інсульту),
  • може розвиватися ішемічна хвороба серця,
  • може призвести до захворювань периферичних судин, аневризм аорти,
  • як ризик виникнення метаболічного синдрому,
  • можуть бути порушення функцій нирок, ниркова недостатність,
  • Розлад зору.

Отже, які цифри артеріального тиску насторожать Вас?
Всесвітня організація охорони здоров’я виділяє три стадії артеріальної гіпертензії з огляду на отримані при вимірюванні значення:

1
Верхнє від 140 до 159, нижнє від 90 до 99 мм. рт. ст.

2
Верхня від 160 до 179, нижня від 100 до 109 мм. рт. ст.

3
Верхня від 180, нижня від 110 мм. рт. ст.

Те, що тиск потрібно нормалізувати, немає сумніву, особливо після ознайомлення з можливими наслідками артеріальної гіпертензії. І що раніше, то краще.

Як це зробити?
Першочергово потрібно звернутися до фахівця з показниками артеріального тиску (вимірюйте тиск у домашніх умовах кількох днів, вранці та ввечері, записуйте у щоденник). Це не стосується випадків різкого підвищення тиску, підозри на інсульт/інфаркт або гіпертонічних кризів, коли людина потребує термінової медичної допомоги.
Лікар зорієнтує Вас у комплексному лікуванні, а значить, не тільки прийом препаратів, що нормалізують артеріальний тиск, а в першу чергу зміна способу життя, можливе обстеження, і при необхідності, лікування основного захворювання.

З чого почати?
1 правильне збалансоване харчування, дієті відведена важлива роль, наприклад Національний інститут серця, легенів та крові США розробив рекомендації, у вигляді спеціальної дієти DASH, в основі скоротити вживання солі, цукру, червоного м’яса, збільшити вживання фруктів, овочів, нежирних та знежирених молочних продуктів, цільнозернових продуктів, риби, птиці, бобових, горіхів. Це як варіант зміни способу харчування, детальніше вибір індивідуальної дієти обговоріть з Вашим лікарем.

Підтримка нормальної ваги, необхідно звертати увагу не тільки на показник ваги, а враховувати індекс маси тіла, тобто співвідношення ваги та зростання, не забуваємо про фізичну активність, не менше 30-40 хвилин на день, щоденні прогулянки на свіжому повітрі, куріння згубна звичка , звісно, ​​наскільки можна відмовитися від цієї шкідливої ​​звички чи постаратися максимально зменшити куріння, контролювати артеріальний тиск, бажано ведення щоденника і записування показників.

Тиск вимірюється щодня, за необхідності кілька разів на день. повноцінний сон 7-8 годин, відпочинок, зниження стресу, зменшення стресових ситуацій, сприятливий режим роботи, скорочення вживання алкоголю, по можливості відмова від цієї шкідливої ​​звички. своєчасна діагностика та лікування основного захворювання, можлива відмова або заміна ліків, що підвищують кров’яний тиск.

А ви знаєте, що для правильної роботи серцево-судинної системи необхідні життєво важливі мінерали, такі як магній, натрій, калій, кальцій та інші. На скоротливість міокарда впливають внутрішньо-і позаклітинне співвідношення цих іонів.

Калій важливий мікроелемент, що зміцнює серцевий м’яз і забезпечує стабільний серцевий ритм.
Магній теж важливий мікроелемент, що запобігає спазму судин і покращує еластичність судинної стінки.

Якщо в організмі є брак іонів калію та/або магнію – це спричиняє розвиток артеріальної гіпертензії, атеросклерозу коронарних артерій та виникнення метаболічних змін у міокарді.

Тому так важливо дбає, щоб організм отримував необхідні мікроелементи в достатній кількості.
Прекрасним помічником може стати – Панангін, який містить важливі мінерали для серцево-судинної системи, як магній, калій, в органічній формі, що легко засвоюється.

Ці мікроелементи, у складі Панангіна ФОРТЕ, сприяють поліпшенню обміну речовин у серцевому м’язі (міокарді) та перешкоджає розвитку такого захворювання, як атеросклероз, запобігає порушенню серцевого ритму.
Перед прийомом обов’язково консультуйтеся із Вашим сімейним лікарем.

Корисні поради